Що вибрати лижі або сноуборд?
Одвічна суперечка двох екстремалів - це не питання про те, що було раніше: курка чи яйце. Їх цікавить, хто ж крутіше: лижник або сноубордист. Сноуборди зараз вибирають найчастіше, але це зовсім не означає, що лижі і ковзани втратили свою актуальність. Що може замінити прогулянку засніженим лісом недільного ранку на лижах? А вже про корисність лижного спорту для фігури, роботи серця і м'язового тонусу і говорити не варто! Вибрати лижі може кожен, від малого до великого.
Зараз найбільше купують гірські лижі. Туристи відкладають великі гроші на те, щоб взимку з'їздити в Альпи (наприклад: Куршевель) або Карпати (Буковель). Деякі поєднують екстрим і SPA-салони гірськолижних курортів, а хтось використовує складні траси для тренувань. Однак поряд з гірськими лижами люди беруть і звичні лижі для катання в межах рідного міста. Звичайно ж, для обох типів лиж характерні специфічні характеристики і свої, які підходять під трасу, стилі катання. Поговоримо окремо про кожного.
Стилі катання
Стилів катання для бігових лиж три:
- Класичний. Спортсмен стає на лижі і ковзає, відштовхуючись відразу двома палицями, при цьому утримуючи лижі в паралельному напрямку. Цей стиль вивчали багато з тих, чия шкільна фізкультура взимку проходила не тільки в спортзалах. Так краще кататися і поза трасою: на природі, в лісі і т. Д. Для класичного стилю лижі повинні бути м'якими, з подовженим і більш гострим носком.
- Вільний. Його ще називають гребеневим. Лижник рухається, по черзі переставляючи ноги як на ковзанах. Для вільного стилю потрібні коротші і жорсткі лижі, оскільки вони піддаються більшому тиску на поверхню. Вузькі лижі, якщо їхати на них на одній нозі, будуть сильніше врізатися в сніг. Крім того, для ковзанярського стилю траса повинна бути добре битій, твердої і широкою.
- Універсальний. Можна використовувати обидва стилю. Під нього підходять універсальні лижі, розроблені так, що їх ергономіка дозволяє рухатися і в класичному, і в коньковом стилях.
Гірські лижі
У гірськолижному спорті свої стилі, лижі та змагання. Зараз розглянемо як вибрати лижі, якщо Вам подобається більше екстремальне катання. Основні стилі гірськолижного спорту наступні:
Менш екстремальні
- Карвінг (від англ. Carve - висікати). Лижник, спускаючись по схилу, робить розворот на поворотах, використовуючи у всіх стадіях лижні канти. Такі моделі лиж ще називають приталеними, оскільки вони мають з боків глибокий виріз. Для карвінгу необхідний підготовлений схил.
- Фан-карвінг. При спуску і розворотах лижник не використовує палиці, при поворотах він майже лягає на трасу. Трек також потрібно спеціально підготувати. Для фан-карвінгу лижі повинні мати спеціальну пластину під черевиком, яка його піднімає.
- Скі-тур (від англ. - подорож на лижах). Цей стиль спокійний, він має на увазі катання по схилах не обладнаним ніякими підйомниками. Лижник для підйому на трасу використовує спеціальні пристрої - кампуси, що попереджають прослизання.
Більш екстремальні
- Скі-крос (в перекладі з англ. - лижі з перетинами). Траса для такого стилю має перепади, трампліни і віражі, а змагання на них відбуваються на швидкість. Лижі повинні бути міцними і маневреними.
- Фрістайл (не плутати з вільним стилем бігових лиж). Має на увазі виконання всіляких трюків при катанні. Фрістайлом займаються на спеціально створених трасах у вигляді напівтруби для того, щоб зручніше і частіше можна було всякі перевороти з полуподвивертамі робити. Лижі для фрістайлу повинні мати загнуті п'яту і носок, для того, щоб при розвороті на 180 градусів можна було продовжувати рух вниз і здійснювати стрибки.
- Фрістайл-беккантрі (з англ - фрістайл біля села). Для цього стилю має бути засніжене поле, цілина - як траси, а також широкі лижі.
- Фрірайд (з англ. - вільна їзда). Катання відбувається по трасі, що має різний рельєф: цілина, горби, стрибки зі скель. Для стилю потрібен великий досвід катання у спортсмена і лижі, які відрізняються дуже широкою талією.
- Екстрім. Слово говорить сама за себе. Катання проходить по небезпечних трасах з лісистій місцевістю, скелями і т. Д.
- Цілинне катання. Траса повинна бути виконана у вигляді незайманого снігу (в сленгу лижників - пудрою). Знадобляться лижі, які називають Паундер (110 мм шириною, м'які).
Види лиж
Щоб вибрати лижі, слід пам'ятати, для чого і для кого ви їх купуєте.
По цільовій аудиторії лижі класифікуються на три типи:
- Професійні (Sport). Для досвідчених і впевнених в їзді лижників. Такі лижі найдорожчі, відрізняються легкістю і міцністю.
- Аматорські (Fitness). Для тих, хто катається постійно, але недавно. Вони трохи важче і дешевше коштують.
- Туристичні (Touring). Ідеальні бігові лижі для далеких прогулянок і походів. Ширше інших типів, більш важкі, більш жорсткі, з додатковими насічками по нижній поверхні - для збільшення сили тертя по трасі.
- Дитячі та юніорські (Junior). Виготовлені з пластику, мають регульовані кріплення під черевик - на виріст.
- Мисливські (промислові). Найширші з усіх типів.
За способом пересування лижі можна розділити на три види: для класичного («Classik», «Cl»), ковзанярського ( «Skate», «Sk») і універсального стилів.
За типом будови лижі бувають:
- класичні (прямі);
- карвинговие (приталені і зручні для новачків).
Професійні лижі також підбирають за такими типами:
- (Soft) - для м'якого і сухого снігу, колодка (сама лижа) довга, м'яка;
- (Hard) - жорсткі лижі; колодка коротка;
- (Medium) - для різних типів погоди і лижні.
При виборі лиж варто віддавати перевагу не дерев'яним а пластиковим, оскільки вони мають меншу силу опору при ковзанні і рідше ламаються. Дерев'яні лижі підійдуть, якщо ви новачок в катанні. Їх потрібно змащувати частіше, ніж пластикові. Лижі виготовляються за допомогою скріплення верхньої і нижньої поверхні різними способами. Більш надійним вважається кеп-склеювання не двох пластин між собою, а пластин і поздовжньої вставки з пластика.
Конструкція лиж
По конструкції лижі складаються з: сендвіча (на кшталт Кепу, тільки більше різних верств), бічних стінок (наявність з боків поздовжніх виконаних у вигляді трапеції елементів), торсіонної коробки (це сердечник лижі, який відповідає за жорсткість і представляє собою плетену коробку).
Основна умова вибору лиж по зростанню - це те, що лижа повинна припадати вам в повний зріст, плюс 10-15 см. Увага! Якщо ваша вага відрізняється від зазначеного на ваш зріст, до табличного числа потрібно додати або відняти від нього 5-8 см.
Як виміряти жорсткість лиж?
Вам знадобляться:
- лижі;
- напарник;
- листок паперу;
- ваші ноги.
Для перевірки жорсткості лижі кладуться на підлогу, після чого вам потрібно встати на них. Ваш напарник в цей час повинен провести листком паперу між підлогою і лижею туди і назад. Ідеальна жорсткість - це якщо папір «проїде» 40 см вперед і приблизно 10 назад. Потім вага переноситься на одну з лиж. У такому положенні зазор не повинен перевищувати 10 см з жодною зі сторін. Чим більше відстань до підлоги, тим жорсткіше лижі. Так можна розрахувати і повздовжню жорсткість.
Торсіонна жорсткість - це здатність лиж завертатися на перешкодах при пересуванні. Її розрахувати не можна. Тут слід брати якісні лижі, а не дешеві. Також слід враховувати показники вібропогашення - здатність лиж зменшувати вібрацію під час спуску.
Підготовка та зберігання лиж
Важливо не тільки вміти вибрати лижі, а й вміти їх правильно зберігати.
Лижі з пластика і дерева перед використанням потрібно підготувати:
- Лижі необхідно відциклювати і відшліфувати наждачним папером.
- Після шліфування лижі потрібно змастити. Дерев'яні змащують спеціальною маззю (її можна купити в будь-якому спеціалізованому магазині) або обробляють розігрітій смолою. Пластикові лижі змазують парафіном і проутюживают (від носка до п'яти).
- Залишки мастила протираються ганчірочкою.
Обробляти лижі таким чином потрібно раз на рік.
Зберігати дерев'яні лижі слід пов'язаними, зі вставленої між ними розпіркою.
Пластикові лижі зберігаються під парафіном, пов'язані у шкарпетки і п'яти, між ними вставляється розпірка під вантажний майданчик.
Вдалого катання вам і завжди вільної лижні!
АВТОР: