Як вибрати лижі?

Що вибрати лижі або сноуборд?


Одвічна суперечка двох екстремалів - це не питання про те, що було раніше: курка чи яйце. Їх цікавить, хто ж крутіше: лижник або сноубордист. Сноуборди зараз вибирають найчастіше, але це зовсім не означає, що лижі і ковзани втратили свою актуальність. Що може замінити прогулянку засніженим лісом недільного ранку на лижах? А вже про корисність лижного спорту для фігури, роботи серця і м'язового тонусу і говорити не варто! Вибрати лижі може кожен, від малого до великого.

Зараз найбільше купують гірські лижі. Туристи відкладають великі гроші на те, щоб взимку з'їздити в Альпи (наприклад: Куршевель) або Карпати (Буковель). Деякі поєднують екстрим і SPA-салони гірськолижних курортів, а хтось використовує складні траси для тренувань. Однак поряд з гірськими лижами люди беруть і звичні лижі для катання в межах рідного міста. Звичайно ж, для обох типів лиж характерні специфічні характеристики і свої, які підходять під трасу, стилі катання. Поговоримо окремо про кожного.


Стилі катання


Стилів катання для бігових лиж три:


  1. Класичний. Спортсмен стає на лижі і ковзає, відштовхуючись відразу двома палицями, при цьому утримуючи лижі в паралельному напрямку. Цей стиль вивчали багато з тих, чия шкільна фізкультура взимку проходила не тільки в спортзалах. Так краще кататися і поза трасою: на природі, в лісі і т. Д. Для класичного стилю лижі повинні бути м'якими, з подовженим і більш гострим носком.
  2. Вільний. Його ще називають гребеневим. Лижник рухається, по черзі переставляючи ноги як на ковзанах. Для вільного стилю потрібні коротші і жорсткі лижі, оскільки вони піддаються більшому тиску на поверхню. Вузькі лижі, якщо їхати на них на одній нозі, будуть сильніше врізатися в сніг. Крім того, для ковзанярського стилю траса повинна бути добре битій, твердої і широкою.
  3. Універсальний. Можна використовувати обидва стилю. Під нього підходять універсальні лижі, розроблені так, що їх ергономіка дозволяє рухатися і в класичному, і в коньковом стилях.

Гірські лижі


У гірськолижному спорті свої стилі, лижі та змагання. Зараз розглянемо як вибрати лижі, якщо Вам подобається більше екстремальне катання. Основні стилі гірськолижного спорту наступні:


Менш екстремальні

  1. Карвінг (від англ. Carve - висікати). Лижник, спускаючись по схилу, робить розворот на поворотах, використовуючи у всіх стадіях лижні канти. Такі моделі лиж ще називають приталеними, оскільки вони мають з боків глибокий виріз. Для карвінгу необхідний підготовлений схил.
  2. Фан-карвінг. При спуску і розворотах лижник не використовує палиці, при поворотах він майже лягає на трасу. Трек також потрібно спеціально підготувати. Для фан-карвінгу лижі повинні мати спеціальну пластину під черевиком, яка його піднімає.
  3. Скі-тур (від англ. - подорож на лижах). Цей стиль спокійний, він має на увазі катання по схилах не обладнаним ніякими підйомниками. Лижник для підйому на трасу використовує спеціальні пристрої - кампуси, що попереджають прослизання.
Більш екстремальні


  1. Скі-крос (в перекладі з англ. - лижі з перетинами). Траса для такого стилю має перепади, трампліни і віражі, а змагання на них відбуваються на швидкість. Лижі повинні бути міцними і маневреними.
  2. Фрістайл (не плутати з вільним стилем бігових лиж). Має на увазі виконання всіляких трюків при катанні. Фрістайлом займаються на спеціально створених трасах у вигляді напівтруби для того, щоб зручніше і частіше можна було всякі перевороти з полуподвивертамі робити. Лижі для фрістайлу повинні мати загнуті п'яту і носок, для того, щоб при розвороті на 180 градусів можна було продовжувати рух вниз і здійснювати стрибки.
  3. Фрістайл-беккантрі (з англ - фрістайл біля села). Для цього стилю має бути засніжене поле, цілина - як траси, а також широкі лижі.
  4. Фрірайд (з англ. - вільна їзда). Катання відбувається по трасі, що має різний рельєф: цілина, горби, стрибки зі скель. Для стилю потрібен великий досвід катання у спортсмена і лижі, які відрізняються дуже широкою талією.
  5. Екстрім. Слово говорить сама за себе. Катання проходить по небезпечних трасах з лісистій місцевістю, скелями і т. Д.
  6. Цілинне катання. Траса повинна бути виконана у вигляді незайманого снігу (в сленгу лижників - пудрою). Знадобляться лижі, які називають Паундер (110 мм шириною, м'які).

Види лиж


Щоб вибрати лижі, слід пам'ятати, для чого і для кого ви їх купуєте.


По цільовій аудиторії лижі класифікуються на три типи:


  1. Професійні (Sport). Для досвідчених і впевнених в їзді лижників. Такі лижі найдорожчі, відрізняються легкістю і міцністю.
  2. Аматорські (Fitness). Для тих, хто катається постійно, але недавно. Вони трохи важче і дешевше коштують.
  3. Туристичні (Touring). Ідеальні бігові лижі для далеких прогулянок і походів. Ширше інших типів, більш важкі, більш жорсткі, з додатковими насічками по нижній поверхні - для збільшення сили тертя по трасі.
  4. Дитячі та юніорські (Junior). Виготовлені з пластику, мають регульовані кріплення під черевик - на виріст.
  5. Мисливські (промислові). Найширші з усіх типів.

Как выбрать лыжи


За способом пересування лижі можна розділити на три види: для класичного («Classik», «Cl»), ковзанярського ( «Skate», «Sk») і універсального стилів.


За типом будови лижі бувають:

  • класичні (прямі);
  • карвинговие (приталені і зручні для новачків).

Професійні лижі також підбирають за такими типами:

  • (Soft) - для м'якого і сухого снігу, колодка (сама лижа) довга, м'яка;
  • (Hard) - жорсткі лижі; колодка коротка;
  • (Medium) - для різних типів погоди і лижні.


При виборі лиж варто віддавати перевагу не дерев'яним а пластиковим, оскільки вони мають меншу силу опору при ковзанні і рідше ламаються. Дерев'яні лижі підійдуть, якщо ви новачок в катанні. Їх потрібно змащувати частіше, ніж пластикові. Лижі виготовляються за допомогою скріплення верхньої і нижньої поверхні різними способами. Більш надійним вважається кеп-склеювання не двох пластин між собою, а пластин і поздовжньої вставки з пластика.


Конструкція лиж


По конструкції лижі складаються з: сендвіча (на кшталт Кепу, тільки більше різних верств), бічних стінок (наявність з боків поздовжніх виконаних у вигляді трапеції елементів), торсіонної коробки (це сердечник лижі, який відповідає за жорсткість і представляє собою плетену коробку).


Основна умова вибору лиж по зростанню - це те, що лижа повинна припадати вам в повний зріст, плюс 10-15 см. Увага! Якщо ваша вага відрізняється від зазначеного на ваш зріст, до табличного числа потрібно додати або відняти від нього 5-8 см.


Як виміряти жорсткість лиж?


Вам знадобляться:

  • лижі;
  • напарник;
  • листок паперу;
  • ваші ноги.


Для перевірки жорсткості лижі кладуться на підлогу, після чого вам потрібно встати на них. Ваш напарник в цей час повинен провести листком паперу між підлогою і лижею туди і назад. Ідеальна жорсткість - це якщо папір «проїде» 40 см вперед і приблизно 10 назад. Потім вага переноситься на одну з лиж. У такому положенні зазор не повинен перевищувати 10 см з жодною зі сторін. Чим більше відстань до підлоги, тим жорсткіше лижі. Так можна розрахувати і повздовжню жорсткість.

Торсіонна жорсткість - це здатність лиж завертатися на перешкодах при пересуванні. Її розрахувати не можна. Тут слід брати якісні лижі, а не дешеві. Також слід враховувати показники вібропогашення - здатність лиж зменшувати вібрацію під час спуску.


Підготовка та зберігання лиж


Важливо не тільки вміти вибрати лижі, а й вміти їх правильно зберігати.

Хранение лыж

Лижі з пластика і дерева перед використанням потрібно підготувати:


  1. Лижі необхідно відциклювати і відшліфувати наждачним папером.
  2. Після шліфування лижі потрібно змастити. Дерев'яні змащують спеціальною маззю (її можна купити в будь-якому спеціалізованому магазині) або обробляють розігрітій смолою. Пластикові лижі змазують парафіном і проутюживают (від носка до п'яти).
  3. Залишки мастила протираються ганчірочкою.

Обробляти лижі таким чином потрібно раз на рік.


Зберігати дерев'яні лижі слід пов'язаними, зі вставленої між ними розпіркою.


Пластикові лижі зберігаються під парафіном, пов'язані у шкарпетки і п'яти, між ними вставляється розпірка під вантажний майданчик.


Вдалого катання вам і завжди вільної лижні!

АВТОР: 


Нет отзывов
Добавить отзыв